Jesteś tutaj: Start Aktualności „Dziś i jutro RLKS - doświadczenia i wdrażanie” – przykład realizacji 7 cech programu Leader.
Ułatwienia dostępu
„Dziś i jutro RLKS - doświadczenia i wdrażanie” – przykład realizacji 7 cech programu Leader. Terytorialność, oddolność, integralność, partnerstwo, samodzielność na poziomie lokalnym, innowacyjność, współpraca te cechy były priorytetem w naszej operacji.i.
W dniach 17 - 21 kwietnia 2023 roku miał miejsce wyjazd studyjny na Podkarpacie w związku z realizacją operacji pn.: „Dziś i jutro RLKS - doświadczenia i wdrażanie” w ramach środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. W wizycie studyjnej wzięli udział przedstawiciele Lokalnych Grup Działania z 5 województw (zachodniopomorskie, wielkopolskie, lubuskie, śląskie, podkarpackie). Pierwszego dnia odbyła się konferencja inaugurująca wizytę studyjną w zakresie nawiązania współpracy do realizacji wspólnych działań w ramach nowej perspektywy finansowej. Podczas pobytu odbył się cykl spotkań, na których:
Spotkaliśmy się z przedstawicielami LGD „Nasze Bieszczady”, LGD „Zielone Bieszczady”, Podkarpacką Siecią LGD, społeczności lokalnej Bieszczad, organizacji pozarządowych, władz samorządów, KGW, OSP oraz przedsiębiorcami. Podczas spotkań wymieniliśmy doświadczenia, nawiązaliśmy współpracę w zakresie wspólnych działań z LGD z Podkarpacia w nowej perspektywie finansowej oraz omówiliśmy projekty związane ze Smart Village. Przedstawiciele społeczności lokalnej przedstawiło nam proces rozwoju Bieszczad z wykorzystaniem środków unijnych z różnych źródeł, w ramach których mogły powstać nowe lub rozwinąć się już istniejące obiekty, m. in.: gospodarstwa agroturystyczne, zabytki i miejsca historyczne, miejsca rekreacji i turystyki, itp.
Wizytowaliśmy projekty zrealizowane ze środków unijnych między innymi, dworzec kolejowy w Iwoniczu Zdrój w Krośnie „Mały Kraków”, Centrum Dziedzictwa Szkła, które jest przykładem przedsięwzięcia zrealizowanego dzięki wsparciu funduszy europejskich. Wizytowaliśmy projekty realizowane przez naszych partnerów z LGD Ziemia Przemyska w Medyce.
Z wyjazdu studyjnego wróciliśmy z głowami pełnymi pomysłów, z nowymi kontaktami i energią do dalszych działań, a zdobyte informacje wykorzystamy w naszych działaniach ale najważniejsze, że pracowaliśmy razem nad nowa perspektywą.
Zakres prac nad strategią okazał się dużym wyzwaniem. Czas 5 dni to okres wykorzystany do wzajemnego poznania się, poznania obszarów, opracowanych diagnoz partnerów, priorytetów i oczywiście celów i przedsięwzięć, które wynikają po diagnozach ale tez po badanach ewaluacyjnych i konsultacjach społecznych. Dużo pracy za nami a przed nami kwintesencja z zebranych materiałów i złączenie wiedzy w konkretny dokument – Lokalne Strategie Rozwoju. Zainicjowaliśmy wspólną pracę w chmurze. Możemy wzajemnie czerpać pomysły i nimi się dzielić bezpośrednio na tworzonych elementach i rozdziałach LSR 2023-2027+. Wzajemnie się kontrolować i przekazywać komentarze.
Czas jaki spędziliśmy wspólnie był niezwykle owocny i twórczy. Wniosek: trzeba to powtórzyć przy kolejnym etapie już po podpisaniu umów ramowych na realizacje LSR. Wówczas będzie czas na tworzenie dokumentacji wspólnej wynikającej z powstałych Lokalnych Strategiach Rozwoju.